Test: Arla miniost – ost är bästa snackset!
En produkt som jag upptäckt att många småbarnsföräldrar och LCHF:are gillar är små portionsostar. När maken gick på diet var kylen plötsligt full av små gulliga Babybel-ostar. Samma när vi hade besök av familjen med treåring. Nu kommer Arla med sina varianter av miniost och jag har testat dem.

Arla miniost lagrad cheddar är en utmärkt nötig ost som passar perfekt till en kopp kaffe eller te.
Jag tycker att ost är en gudagåva. Till kaffet tar jag hellre en bit ost än en kanelbulle då jag nästan alltid är saltsugen mer än sötsugen. Trots det har jag inga problem att motstå alla Babybel-ostar som legat i kylen på sistone. De är i och för sig goda, men på ett barnsligt vis. Lite som hushållsost eller billig gouda – gräddig och lite salt.
Nyhet – Arla miniost
Nu kommer Arla med sina bitesize miniostar och en av nyheterna är lagrad cheddar, den andra är mild cheddar. Lagrad cheddar är en stor favorit så jag gick raka spåret på den. Att ta en sådan här bit till kaffet gör inget för andedräkten men ooooh så gott. Ett höjdarsnacks för alla som älskar lagrad ost.

Nu när jag börjat förstå vilken dundersuccé det är med miniostar är det inte konstigt att Arla vill slå sig in på den hyllan. Med en vuxenost tack och lov!
Det är en riktigt nötig cheddar som gärna får ha legat i rumstemperatur ett par timmar innan du äter den. Lätt att ha med i väskan för den som vill äta ost som mellanmål eller snacks. Precis som Babybel är det 20 gram ost per förpackning. Och det blir ju ganska mycket plastförpackning till varje liten ostbit, men ändå inte lika mycket som hos konkurrenten.
Om du inte vill ha ost i väskan utan bara tar en bit till kaffet hemma kan jag rekommendera att du köper en större bit lagrad cheddar eller vällagrad gouda och bara karvar på den. Så gott! Mitt bästa mellanmål.
Pris 28 kronor för en förpackning med sex miniostar och 6 kronor styck. Miniostarna säljs hos ICA, Coop och City Gross.